В Сеть слили личные фото пациентов пластических хирургов

Компьютерная база клиники пластической хирургии в Литве подверглась хакерской атаке, в результате которой 25 тысяч снимков ее пациентов в том числе обнаженных оказались опубликованы в Сети. Также в интернет были слиты личные данные людей.

В Сеть слили личные фото пациентов пластических хирургов

в Сеть слили личные фото пациентов пластических хирургов

Жертвами хакеров стала клиника Grozio Chirurgija. В ней уже рассказали, что злоумышленники шантажировали пациентов, которых попросили заплатить до 2 тысяч евро, чтобы избежать обнародования их снимков и паспортных данных. Также хакерская группа требовала от руководства клиники выкупа в сумме 344 000 евро за возврат украденных данных, но соглашаться на их условия никто не стал.

Среди пациентов пластических хирургов были жители не только Литвы, но и Германии, Дании, Норвегии, а также других стран ЕС. Сколько именно человек пострадало от виртуального ограбления, не ясно – в полицию пока поступило несколько десятков обращений. «Клиенты, конечно, в шоке. Еще раз хочу извиниться», — сказал на страницах прессы директор Grozio Chirurgija Йонас Стайкунас.

Видео из номера Кардашьян после ограбления «слили» в Сеть

Сотрудники правоохранительных органов предупреждают: люди, которые скачивают и хранят похищенные данные, также могут быть привлечены к ответственности.

Напомним, в ноябре в больнице Всеволодо-Вильвы Пермского края сотрудники случайно выдали местной жительнице персональные данные пациентов. Женщина получила результаты ЭКГ на листе бумаги, где также значились фамилии, адреса и паспортные данные лечившихся в больнице людей.

• reply Lasting business relationship ,

Suрerb, what a website it іs! This webpage presents valuable information to us, keep it
    up.

• reply http://Www.Spazioannunci.net/ ,

You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand.
      It seems too complex and very broad for me. I am
      looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

• reply Winter Jacket ,

You actually make it seem really easy along with your presentation but I in finding this matter to
        be really one thing that I believe I’d never understand.

It sort of feels too complicated and extremely extensive
        for me. I am having a look forward on your subsequent post, I’ll attempt to get the grasp of
        it!

• reply Ebay Mens Leather Shirts ,

It’s really very complex in this active life to listen news on Television, therefore I only use the web for that
          purpose, and take the most recent information.

• reply US China Business Council ,

These trends move businesses on a every day
            basis.

• reply anal sex ,

Its not my first time to pay a quick visit this web site, i am visiting this
              web page dailly and get pleasant information from here all the time.

• reply rfid inventory Systems ,

I every time used to study post in news papers but now as I am a user of web therefore from
                now I am using net for articles, thanks to
                web.

• reply Inventory management software mac ,

Its not my first time to visit this site, i am browsing this
                  web site dailly and obtain good information from here everyday.

• reply rfid inventory system cost Estimate ,

Thanks for sharing your thoughts about speedy inventory a+ mediafire.
                    Regards

• reply fortune teller scam ,

What’s up, the whole thing is going well here and ofcourse every one is sharing facts, that’s actually fine, keep up writing.

• reply Www.Kleine-Zwerge-Ganz-Gross.De ,

I really like it when individuals get together and share thoughts.
                        Great website, stick with it!